Büyük Dönüşümler Küçük ama Kararlı Bir adımla başlar

Bir firmanın dönüşüm yaşayabilmesi ve başlatabilmesi için ilk önce bir motivasyona ihtiyacı vardır. Bu motivasyon sizin işe başlarken kurduğunuz bir hayal de olabilir, “daha çok para kazanmak” gibi çok gerçekçi bir plan da olabilir. Aslında para kaybetmezken oyunun bir sonraki aşamasını planlamak en verimli strateji olacaktır.

Yine de bu tür süreçlerden kaçınmamızın önemli ve haklı bir sebebi vardır. O da değişime direnç ve belirsizliğin yarattığı kaygılar. İşimizi bildiğimiz gibi yapmak her zaman en kolay ve doğru olan gibi gelir. Çoğu zaman da doğrudur. O zaman kendinize sormanız gereken soru şu olmalı. Bu işi kurarken ne kadar kesin sonuçlar görebiliyordum. Neye güveniyordum ve nasıl buraya geldim. Yani demek istediğim içinizdeki girişimciyi hatırlarsanız benim ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Burada bahsettiğim girişimcilik işletmenin olgunluk dönemine geçiş için alınmış gerçekçi ve ayakları yere basan bir iş planı. Diğer adıyla son on yılın gözdesi inovasyon. Peki İnovasyon/Yenilik her şey aynı kalırken yapabileceğimiz bir şey mi?

Daha kârlı bir işletme olmak için:

  • Mevcut iş devam ederken yeni bir iş stratejisi oluşturmak
  • Bunu gerçekleştirebilecek kaynakları tanımlamak
  • Kritik süreçleri belirlemek
  • İhtiyaçlarını karşılarken fark yaratacağımız müşterinin bulunması

Son olarak da bu yeni işle ilgili tüm iletişimimizi eşgüdüm altına almak yeterli. Peki bu süreçte ayağımıza takılacak olan şeyler neler olabilir?

Çalışanlarımız ve hatta aile bireylerinden mevcut durumun keyfini çıkartmak isteyenler olabilir. Biz sonucu ne zaman göreceğimiz konusunda sabırsızlanabiliriz. Bütün bu yol boyunca içine düşebileceğimiz endişe çukurlarından korunmak için amacımızın, sürecimizin ve tüm ayrıntıların bütüncül bir şekilde ve revizyona açık bir şekilde yazılı olarak kayıt altına alınması olmalıdır.

Hatta şu anda bile çok önemli bir stratejik kararınızın uygulanmıyor olmasının ardında tüm ekibin anlayış ve sahiplenmesinin olmaması olabilir ve bu size her ay on binlerce dolara mal oluyor olabilir.