“Her gün 20 ton yük nakletmeniz gerekirken birisi size 3 ton kapasiteli bir aracı ucuz diye verirse alır mısınız? Ya da 3 tonluk bir aracı size 20 tonluk kamyon fiyatıyla vermek isterse…”

Bugün küçük işletmelerin neredeyse bedava k”endin indir yap” tarzından 100 bin liralara kadar çıkabilen bir web sitesi pazarında neye ihtiyacınız olduğunu bilmiyorsanız alışveriş yapmak büyük bir stres.

Oysa ki web sitesi sizin dünyaya açılan ön yüzünüz. genel Müdürlüğünüzden daha fazla göz önünde olan ve değerlendirilen, ciddiyet ve değeriniz hakkında uluslararası pazarda ilk izlenimi oluşturan iletişim aracınız. Bir diğer yerel alışkanlığımız da aldığımız araçların bakımını ve güncellemelerini zorunlu değilsek yapmamak. Bunun ise uzun vadeli maliyeti yüksek ve ön görülemez olabilir.

Bu durumda bilmem gereken ana konular neler?

  • İlk olarak web sitem hangi dillerde olmalı? Çeviri ve güncelleme yükü bana nasıl yansır.
  • Hangi başlıklardan oluşmalı, rakibimin sitesi benim için yeterli bir örnek mi? Yeterince farklılaşıyor ama müşterime tanıdık da geliyor mu?
  • Benim bakış açımı mı, müşterimin bakış açısını mı yansıtıyor?
  • Sıradan ve klişe mi, doğal ve güvenilir mi?
  • Arama motoru performansı ne? Yoksa bu ölçülebilir mi?
  • Buradan satış yapmak zorunda mıyım?

Bir iletişim stratejisinin parçası olmayan bir web sayfası asgari işlevini görmekle birlikte renkli ve hoş bir adres kartından başka birşey değildir. Bu durumda al kur modeli bir web sitesi işinizi görür. İçini doldurmak ise size kalıyor.

Sizin en önemli pazarlama elemanlarınızdan birisi olarak ekibinizde yer alacak bir web sitesi ise başka bir konu. Yukarıdaki sorular gibi bir çok soruya cevap verebilmeli.